Ahogy egy sakkpartinál is viszonylag kevés szó jut a háttérben fontos elemző munkát végző szekundánsokról, vagy egy Oscar díjnál is elsősorban a női és férfi főszereplőről beszélünk a mellékszereplőkről már jobban szeretünk elfeledkezni, de legalábbis nem a súlyuknak megfelelő figyelmet kapnak.
‘Ami volt ugyanaz lesz majd, és ami történt ugyanaz fog történni, mert nincs semmi új a nap alatt.’ (Prédikátorok könyve)
Vagyis ugyanez a hálátlan sors vár gyakran a nyílászáró termékkörben is a redőny előkészítőre. Szerepe fontos, azonban jelenléte gyakran szó szerint láthatatlan. Gondolataimat, ennek a tárgykörnek szentelném.
Mi is a redőny előkészítő?
Aki az utóbbi tíz évben nem cserélt nyílászárót, lehet nem is hallott azt a szót. Esetleg valamilyen redőny alkatrésznek gondolja, vagy esetleg, valamilyen eladói furmánynak, ami bár homályos szereppel bír a lényeg, hogy drágábbá tegye az ablakot. ‘Nem kell’ hangzik sokszor a sommás ítélet, amikor úgy mondjuk egy ételre, hogy nem szeretjük, hogy még meg sem kóstoltuk. Vásárlóink, sokszor úgy hoznak döntést, hogy nem ismerik az összes körülményt. Ezért mi nyílászáró forgalmazók is felelősek vagyunk. Kérdésemre visszatérve, bár a válasz látszólag egyszerű, kicsit megbolygathatjuk, ha hozzáteszem, hogy a redőny előkészítőt toktoldónak is mondjuk. Igen, valóban leggyakoribb szerepe a redőny helyének biztosítása. Felépítése megegyezik a műanyag erkélyajtók, ablakok gyártása során használt kamrás profillal. Szakszerű felhelyezése esetén szinte egybeolvad az ablak keretével, látszólag megnő, megnyúlik az ablak kerete. Köszönhető, az ablak profiljával megegyező vastagsággal, és puzzle módjára egymásba illeszthetőséggel. A redőny előkészítő mérete gyártónként eltérő, de általában 3, 5, 10 cm körüli szélességben beszerezhetők. Az ablak két oldalára általában 3-5 tetejére 5-10-15cm széles redőny előkészítőt teszünk. Nagyon fontos, hogy ezt a döntést az ablak vásárlásakor meg kell hozni, mert utólag a már berakott ablakra nem felhasználható. A felszerelést bízzuk a gyártóra, mert ebben az esetben a vágási szélek is pontosak finomak lesznek és a felhelyezés csavarokkal meg lesz erősítve. Sokszor felteszik vásárlóink a kérdést, ettől nem lesz kisebb az ablak? De igen, viszont néhány cm beszélünk ami elhanyagolható, és vegyük figyelembe, hogy a redőny előkészítő nélkül megvan az esély arra hogy oldalt a redőny láb fent a redőny tok lóg bele az üvegfelületre. A redőny előkészítő egy terepet biztosít a redőnynek. Oldalt a gurtnit nem az ablakon keresztül hozzuk be, szétfúrva ezáltal a tokot, hanem a mellette lévő redőny előkészítőn vezetjük be. Az automata is erre a redőny előkészítőre kerül és ezáltal marad hely az ablak szárnyát is rendesen kinyitni. Azt se felejtsük el, hogy az ablak profilban acél merevítés van, ami szétforgácsolja a gurtnit, ha redőny előkészítő hiányában a tokon keresztül vezetjük be. Fent az ablak tetején a redőny toknak biztosít helyet a redőny előkészítő. Ezek az alkalmazási területek a leggyakoribb lehetőségei a redőny előkészítőnek.
Időnként előfordul más típusú alkalmazás terület is. Ritkán de előfordul, hogy a gyártási mérethatárok miatt van szükség az alkalmazásukra, mert a nyílás nem alakítható, de a kívánt ablakméret meg nem lehet akkora mint amit a nyílás megkövetel. Ebben az esetben a megfelelő méretű toktoldót felhelyezve az ablakra, kipótoljuk a hiányzó részt úgy, hogy amellett, hogy szakszerű marad a megoldásunk, még esztétikus látványt is nyújt. Az ablak beépítési módja, és a nyílászáró falban elhelyezett pozíciója, minden esetben meghatározza majd a beépítési hézag légtömörségét. Számos módszert használnak a tervezők, a megfelelő, lehető legkisebb hőhíd elérésének érdekében ami a beépítés után marad a teljeszerkezetet figyelembe véve. Erre egy nagyon szimpatikus megoldás ha az ablak 4 oldalát egy a beforduló szigetelés vastagságának megfelelő toktoldóval körbe rakjuk beépítés előtt. Ezzel mind a nyílászáró külső és belső oldalát megfelelő vastagságú szigeteléssel tudjuk ellátni, és jelentősen megnöveljük a beépítési hézag légtömörségét.
Az ajtók és erkélyajtók esetében az alulra elhelyezett 10 cm-es toktoldóval amit leengedünk a szerkezet betonba, természetesen azt megelőzően, jelentős mértékben megszakíthatjuk a hőhidat. Ugyan csak javulhat a beépítés minősége a RAL szabvány szerinti beépítés alkalmazásával. A toktoldót akkor is alkalmazzuk amikor nagy szerkezetet sorolunk egymáshoz, és az ablak sorolását követően, egy a teljes ablak szerkezetet átérő toktoldót teszünk a szerkezetre amit indokolt esetben acél merevítéssel is ellátunk. Ezzel a szerkezet stabilitását is javíthatjuk. A műanyag ablakok esetében szintén sűrűn előforduló alkalmazási területet a toktoldók alkalmazásának, ha az új műanyag ablakra redőnyt is szeretnénk tenni. A toktoldókat használhatjuk statikai megerősítés céljából is, hiszen a toldó középső kamrája az ablak profiljához hasonlóan tartalmaz egy nagyobb kamrát, amibe merevítő vasat lehet elhelyezni. Így a nyílászáró megerősítésére is remek lehetőséget biztosít, mivel az alkalmazás oldalán dupla merevítést kapunk.
Következő gondolataimban a redőnyökről, szúnyoghálókról olvashattok.
Fiszter István régióvezető